kwi 10 2012

Produkcja wina w Toskanii

Jednym z najważniejszych miejsc, w których to produkuje się znakomitej jakości wino jest Toskania. W Toskanii wino pije się niemal przez cały dzień, w bardzo małych ilościach. Podaje się go nie tylko do obiadu, czy kolacji, ale także i do śniadania. Wino produkowane w Toskanii posiada w swoim składzie czerwony szczep Sangoivese jednakże mimo to smakują zupełnie inaczej, niż to, jakie jest produkowane w innych regionach Włoch. Dzieje się tak, dlatego, że w Toskanii panuje zupełnie inny mikroklimat, dlatego mają możliwość powstawać nowe klony. Każda winnica, która to istnieje w Toskanii usytuowana jest na mniejszych lub większych wzgórzach. Najpopularniejszym winem, jakie to produkowane jest w Toskanii jest Chiant. Niezależnie od swojej jakości jest to wino, jakie najczęściej się tutaj pije. Wyróżniamy tutaj kilka odmian tego wina, którymi to są: Chianti, Chianti Classico, a także Chianti Classico Riserva. Najczęściej to wino podawane jest do typowo włoskich prostych potraw. Najlepszymi producentami tego wina są: Antinori, Castellare, oraz Castello di Volpaia. To wino jest najczęstszym, a także ma charakterystyczną bardzo wysoką, jakość. Innym bardzo popularnym rodzajem wina, które jest tutaj produkowane jest Chianti Classico, które to produkowane jest w miejscowości Montalcino. Ten alkohol ma jedną z najwyższych, jakości spośród innych. Takie wino, aby zyskało doskonały smak i aromat musi leżakować przez niemal dwa lata. Podaje się to wino do wykwintnych obiadów włoskich, co sprawia, że stają się one jeszcze bardziej apetyczne. W Toskanii bardzo często urządzane są degustacje win, co sprawia, że turyści za darmo mogą skosztować doskonałej jakości wina. Można tutaj degustować powyżej tysiąca win, które to produkowane jest przez około pięćset producentów Włoch. Jest to jedna z najbardziej wyszukanych szkół wina, która to umożliwia nam odkrycie najdoskonalszych smaków, aromatów, które to uchodzą za jedne z najdoskonalszych.

mar 31 2012

Chłodzenie i przechowywanie wina

Bardzo często podając do obiadu wino sprawia ono wrażenie zbyt chłodnego bądź też zbyt ciepłego, co psuje jego smak oraz jakość. Oczywiście, jeśli wino jest zbyt chłodne wystarczy postawić go na chwile przed podaniem w pokoju, jednakże trudniej jest go wystudzić. Jeśli do kieliszka nalejemy nieco zbyt chłodne wino, bardzo szybko zyska dobrą temperaturę. Jeśli wino jest zbyt chłodne w żadnym przypadku nie wolno go podgrzewać, oczywiście chyba, że przygotowujemy wino grzane.  Jeżeli z kolei nasze wino jest zbyt ciepłe wówczas to zanim go podamy na pewien okres czasu warto włożyć butelkę do kubełka z zimną wodą z lodem. W wielu przypadkach schładza się także wino poprzez włożenie do lodówki, w jakiej to istnieje temperatura około 5 – 6 stopni Celsjusza. Jeśli dodatkowo owiniemy butelkę wina w chłodną i mokrą ściereczkę, wówczas będziemy mieć pewność, że to znacznie przyspieszy schładzanie. Nie należy jednak schładzać wina dając na przykład całą butelkę do zamrażalnika. Jest to istotne, dlatego, że, jeśli zapomnimy o niej i nie wyciągniemy jej na czas to pęknie niemal natychmiast. Warto pamiętać także o właściwym przechowywaniu wina. A dzieje się tak głównie, dlatego, że trunek ten nie lubi drgań, wibracji oraz hałasu. Taka sytuacja sprawia, że nie można przechowywać go w miejscach, w których to znajdują się głośno pracujące urządzenia mechaniczne. Oprócz tego nie wolno przechowywać zbyt długo wina w lodówce, ponieważ wówczas traci ono swą wartość jakościową. Pomieszczenie, w którym to mamy zamiar przechowywać nasze wino powinno być ciemne, spokojne i niehałaśliwe. Jest to istotne, dlatego, ze światło przyspiesza reakcję chemiczną w trunku. Oprócz tego w pomieszczeniu tym nie mogą być jednocześnie z winem przechowywane inne zapachy, takie jak benzyna, czy też inne chemikalia. Oprócz tego pamiętać należy, że wino nie lubi kontaktu bezpośredniego z powietrzem. Dzieje się tak, dlatego, że dochodzi do szybkiego utlenienia produktu.

sty 20 2012

Wino i sery

Autor kategoria o winie,rodzaje win

Powszechnie wiadomo, że Francuzi uwielbiają ser. Z kolei ser może stanowić przeciwieństwo wina, co sprawia, że bardzo rzadko się potrawy te podaje wspólnie. Stwierdzenie to jest bardzo trafne, bowiem ser może przytłaczać a nawet zniekształcać smak nawet najlepszego wina. Dzieje się tak, dlatego że ser niweluje smak czerwonego wina, co sprawia, że sery podaje się po daniu głównym, jednakże przed deserem. Mimo, że dobór serów do wina jest bardzo trudny, okazuje się jednak, że jest możliwy. Ser i wino uważane są za jedne z najstarszych produktów, jakie to towarzyszą człowiekowi już od zarania dziejów, a dzieje się tak, dlatego, że zawierają w sobie składniki, które są niezbędne dla ludzkiego życia. To sprawia, że zarówno sery jak i wino stanowią dla nas główny składnik pokarmowy, a dodatkowo cieszą się bogactwem smaku a gdy zostaną właściwie dobrane także harmonią obu składników. Jeśli chcemy dobrać sery do lekkiego czerwonego wina, wówczas najlepsze będą, łagodne sery z białą pleśnią. Jeśli mamy zamiar spożywać sery starsze wówczas doskonałe do nich będzie wino trochę intensywniejsze, które to jest znacznie bogatsze w taniny. Takim winem jest na przykład bordeaux czy też bergerac. Z kolei sery kozie najlepiej jest podawać z winem białym, który to posiada intensywny, owocowy aromat. W Polsce najczęściej jadamy sery twarde, takie jak gouda, czy też ementaler do nich to doskonale nadają się wina francuskie typu, comté i cantal. Wiele z takich win ma posmak lekko ziołowy, który serom daje jeszcze większy smak. Zaletą tych win jest przede wszystkim to, że są one nie tylko bardzo dobre pod względem smakowym, ale także cechują się niskimi cenami. W chwili, kiedy mamy zamiar podać po daniu głównym półmisek z serami, wówczas najlepiej jest wybrać ten typ wina, jaki najbardziej z nimi komponuje. Dzięki temu uzyskamy niezwykły wręcz niepowtarzalny smak, który na pewno zadowoli wszystkich konsumentów posiłku.

gru 23 2011

Kupowanie wina

Obecnie wino możemy kupić w bardzo wielu sklepach, które to posiadają asortyment spożywczy. Wino oferują w swej ofercie wszystkie sklepy typu supermarkety, delikatesy. Dziś wino można kupić nawet w Internecie, a nawet z użyciem sprzedaży bezpośredniej. To sprawia, że jeśli chcemy zakupić dobrej, jakości wino musimy zastanowić się gdzie tego dokonać. Nie powinniśmy decydować się na zakup w okolicznych małych sklepikach czy też supermarketach. W takich sklepach asortyment win jest zazwyczaj niewielki, co sprawia, że nie mamy dużego wyboru. Dodatkowo oferowane tutaj wina najczęściej są dosyć tanie, co sprawia, że ich, jakość także pozostawia wiele do życzenia. Wina te są raczej kiepskie, a dodatkowo źle wyeksponowane na terenie sklepu, przez co nie budzą naszej sympatii. Dodatkowo kupując wino w zwykłym sklepie na pewno spotkamy się z absolutną niewiedzą personelu, którzy to po prostu nie maja pojęcia, czym wyróżnia się dane wino, jaki jest jego smak oraz składniki. Jeśli więc mamy zamiar zakupić dobrej, jakości wino, na przykład do wykwintnego obiadu, taki zakup może być, co najmniej ryzykowny. W tym przypadku warto jest, więc skorzystać z oferty sklepów specjalistycznych. Takim sklepem jest na przykład stoisko z alkoholem warszawskiej sieci Mini Europa. Mimo tego, że personel tutaj pracujący nadal nie będzie nam umiał pomóc w wyborze wina, to jednak gatunki win tutaj oferowanych są znacznie lepsze. Jednym z najbardziej godnych polecenia win, jest to produkcji francuskiej, znane, jako Vins de Pays. Cechuje się ono przystępną ceną, a dodatkowo ma bardzo dobry pod względem gatunkowym smak, co sprawia, że będzie doskonały nawet dla najbardziej wybrednego smakosza trunku. Oprócz tego w supermarketach możemy odnaleźć także wina z Nowego Świata, które to obecnie stanowią bardzo bogatą i różnorodną ofertę. Takie wina cechują się doskonałym, egzotycznym smakiem.

gru 06 2011

Zapomniane wina

Autor kategoria rodzaje win,winnice

Obecnie na całym świecie mamy do czynienia z ogromną różnorodnością wszelkich win. To sprawia, że na rynku królują ogromne ilości win oraz ich odmian. Dziś mamy do czynienia z nowymi odmianami win, co sprawia, że bardzo często zapominamy o tych, jakie to królowały w przeszłości. To sprawia, że ogromnemu zapomnieniu uległy także nazwy produkowanych niegdyś win. Niegdyś to, bowiem wina stanowiły dokładnie wybrane składniki, udostępniane były zawsze poprzez wysokie ceny, co sprawiało, ze cieszyły się doskonałą, jakością. Dziś mimo tego, że nadal można kupić tego typu wina, to jednak na rynku dostępne są także te, jakie wyróżniają się niską ceną, a tym samym są gorsze pod względem gatunkowym. Niegdyś istniała nawet, stale uzupełniana Encyklopedia Win, lecz dziś ze względu na różnorodność gatunkową tych produktów nie jest ona już prowadzona. Największą popularnością w dawnych czasach, cieszyły się, zapomniane już dziś wina hiszpańskie, włoskie lub francuskie. Te wina Polacy sprowadzali chętnie i często. Któż dziś na przykład zna lub też słyszał o winie typu Rivoglio. Nazwa jest całkowicie dla nas obca, jednak w przeszłości był to trunek, jaki cieszył się ogromną popularnością niemal na całym świecie. Tworzony był on z najlepszych winogron, a tym samym cechował się niezapomnianym smakiem. Już nieco więcej mówi nam nazwa wina, którym to była małmazja. Było to wino słodkie wina, które pochodziło z południa Europy. Tworzone ono było przez szczep, malvoisie na terenie Włoch oraz Francji. To wino bardzo chętnie sprowadzano na teren Polski, szczególnie przez królów oraz magnatów. Ceniono jego słodki smak, a także częstowano nim najważniejszych osobników w państwie. Najczęściej pito go także w czasie wesel w sypialni pary młodej. Takie wino było jednym z najbardziej popularnych w siedemnastym wieku, co sprawiało, że jego nazwa znana była wszystkim. Dziś nie można zakupić go już, lecz wciąż wracając do historii można usłyszeć o jego świetności.

lis 28 2011

Winne obyczaje

Do okresu panowania w Polsce króla Zygmunta III napój alkoholowy, jakim było wino był dostępny jedynie dla ludzi bogatych, a i tak pito go tylko w dni uroczyste. Z kolei początkiem siedemnastego wieku zwyczaj picia wina na terenie Polski znacznie się rozpowszechnił, choć nadal najczęściej używali go ludzie uprzywilejowani, wywodzący się z wyższych warstw społecznych. Działo się tak, dlatego, że ceny wina były bardzo wysokie. Najczęściej działo się tak, że jedna butelka wina kosztowała tyle, co dwa dni pracy zwykłego robotnika. Mimo to, wino bardzo szybko stało się trunkiem modnym, świadczącym o wysokiej pozycji społecznej. W tym okresie wino pili, więc głównie królowie, szlachta, magnateria, oraz księża. Początkowo szlachta przyzwyczajona była głównie do miodów, co sprawiało, że najczęściej preferowała wina ciężkie, słodkie, a takie to były produkowane na południu Europy. Za najbardziej cenione uważano wino pochodzące z Krety a także z Morei greckiej. Oprócz tego szlachta Polska sprowadzała wino z Hiszpanii oraz z Wysp Kanaryjskich. Były to tak zwane słodkie kanary oraz doskonałej, jakości portugalskie madery. Najczęściej jednak arystokraci polscy kupowali wina pochodzące z Węgier. Wśród nich to najczęściej występował tokaj. Po zakupieniu węgierskiego wina przez całe długie dziesięciolecia dojrzewało ono w szlacheckich piwnicach. Dzięki temu po pewnym czasie miały one najwyższą, jakość w całej Europie. Za najlepsze tokaje uważano te, które leżakowały w piwnicach Krakowa oraz Warszawy.  Największą popularnością wino cieszyło się w okresie panowania Sasów, wówczas to można powiedzieć, że żadnego umiarkowania nie było. Wino było cenione i wszyscy bardzo chętnie je pili. Ze względu na spadek ceny zaczęła pic je także drobna szlachta. Wino stanowiło pewien przywilej, z którego to bardzo chętnie, wręcz bez umiaru korzystali bogaci magnaci. W pewnym okresie czasów saskich na wino nałożono nawet podatek.

paź 08 2010

Miłośnicy wina, wino białe

Autor kategoria o winie,rodzaje win

Miłośnicy wina

Wino ma zapewne tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci, którzy są fanami mocnych trunków, raczej za winem nie przepadają. Natomiast, ci którzy kochają wino, najczęściej nie lubią mocnych i mniej szlachetnych alkoholi. Chociaż szlachetność wina też bywa różna. Niemniej mowa tutaj o prawdziwym winie i pewnym poziomie. Dlatego w kwestie tak niegodne wspaniałego trunku, jak wina o wartości kilku złotych wkraczać nie będziemy. Zwykle miłośnicy wina to osoby wyważone i eleganckie. Takie, które picie wina traktują, jak stały element życia. Dla nich jest to trunek, który należy smakować i którym należy się delektować. Trzeba też mieć do niego szacunek, także do jego historii i technologii przyrządzania. To wszystko sprawia, że miłośnik wina nie tylko lubi je pić, ale też lubi o nim wiele wiedzieć i szczyci się tym, że nie problemów z dopasowaniem potraw do konkretnego gatunku, tego szlachetnego alkoholu. Dzięki temu też jest szanowany i doceniany w towarzystwie, nie tylko jako doskonały kompan, ale także nieoceniony doradca.

Wino białe

Białe wino powstaje ze szczepów białych winogron. Podobnie jak czerwone, może być słodkie, półwytrawne lub wytrawne. W kategorii win białych znajdują się też wina owocowe z jasnych owoców, takich jak jabłka, agrest czy białe porzeczki. Jednak stanowią one zupełnie inna klasę win. Białe wino pasuje do potraw z ryb, drobiu i białego mięsa. Ale nie tylko. Większość ludzi wybiera wino po prostu do picia, niekoniecznie do posiłku. Niektórzy twierdzą, że wówczas miłośnicy wina dzielą się na pół, na tych co wolą wino białe i na tych, którzy wolą czerwone. Są i tacy, którzy sądzą, że sympatia do konkretnego koloru wina, jest związana z posiadaną grupą krwi. Jest też teoria, że ludzie mają różną tolerancje na różne rodzaje wina, i tak niektórzy są w stanie wypić butelkę białego wina absolutnie bez żadnych konsekwencji, a inni z kolei przeżywają następnego dnia prawdziwe męki. Zapewne jest to kwestia osobnicza, ale dobrze ją przetestować, bo po co zamiast przyjemności fundować sobie żołądkowe ekscesy.

paź 07 2010

Wino tylko do picia?

Autor kategoria o winie,rodzaje win

Wino czerwone

Czerwone wino powstaje z ciemnych winogron. Różni się od białego nie tylko kolorem, ale też smakiem i składem chemicznym. Jak się okazuje, badania wykazały, że zawiera ono dwa razy więcej antyoksydantów, czyli substancji, która zapobiega starzeniu się komórek. Badania te przeprowadzono, po tym jak stwierdzono, że osoby mieszkające w okolicach Bordeaux zapadają na choroby serca najrzadziej ze wszystkich mieszkańców świata. Wyszło na jaw, że swoją znakomitą kondycję zawdzięczają właśnie piciu czerwonego wina. Dla nich nie jest to bowiem taki alkohol, który służy do upicia się dobrej zabawy. Jest za to pity na co dzień w niewielkich ilościach lub zmieszany z wodą. Najczęściej jest spożywany do obiadu. Jak się okazało Francuzi z Bordeaux znaleźli całkiem przyjemny sposób na pozostanie w dobrej kondycji. Warto więc wziąć z nich przykład. Oczywiście nie tylko w samym piciu wina, ale też w rozsądku z jakim się ono odbywa. W przeciwnym razie zamiast długowieczności i zdrowego wina, możemy się nabawić marskości wątroby.

Wino jako przyprawa

Wino, zarówno białe, jak i czerwone jest świetnym alkoholem. Jednak nie tylko, może być również doskonałą przyprawą, która nada potrawie niepowtarzalny smak. I oczywiście nie jest tutaj mowa o winie jako dodatku do obiadu, ale o winie jako integralnym składniku tego co ugotujemy. Wino znakomicie nadaje się do przyrządzania potraw mięsnych, szczególnie z mięsa wieprzowego, wołowego i dziczyzny. Tutaj najlepiej sprawdzają się wina czerwone. Natomiast do przyrządzania potraw z cielęciny i podrobów lepsze jest wino białe. Jest też kilka rodzajów mięs i ryb, w których przy przyrządzaniu gatunek wina nie ma dużego znaczenia i można dodać dowolne. Przy pomocy wina można również robić doskonałe sosy do potraw, które będą w stanie zaspokoić podniebienie nie jednego smakosza. Jeśli do tej pory nie używaliśmy wina w kuchni, warto poeksperymentować, szczególnie dziedzinie mięs, bo te naprawdę potrafią zachwycić. Oczywiście zaczynać należy w przyjaźni ze stosowną książką kucharską, by zwiększyć szanse na sukces.

paź 06 2010

Wino słodkie czy musujące?

Autor kategoria o winie,rodzaje win

Słodkie wino

Wina wytrawne, zarówno te białe, różowe, jak i czerwone powstają ze zwykłych winogron i w procesie ich wytwarzania nie ma niczego szczególnego. Natomiast wina półwytrawne często nieco tracą na swej szlachetności, bo najczęściej poza normalnym procesem produkcji, są po dosładzane. To znaczy tak naprawdę powstają jako zwykłe wina wytrawne, które się słodzi. Z winami słodkimi sprawa jest bardziej skomplikowane, bo wina słodkie różnych gatunków mogą powstawać na różne sposoby. Jednym z nich jest selekcjonowanie specjalnych winogron pokrytych pewnym gatunkiem pleśni, który właśnie zapewnia winu słodycz. Czasami też wino wytwarza się ze winogron, w których cukier został skumulowany przez odpowiednią pielęgnacje. Najczęściej chodzi o kontrolowane przesuszenie winogron na słońcu. Inną metodą jest wytworzenie słodkiego wina z winogron, które zostały porażone przez przymrozki, przez co również cukier się w nich skondensował. Jak więc widać produkcja słodkiego wina może być inna i bardziej interesująca niż czerwonego. Chociaż kwestia pleśni może budzić wątpliwości.

Wino musujące

O winie musującym najczęściej mówi się po prostu szampan, to właśnie on służy do wznoszenia toastów i świętowania ważnych okazji. Wino musujące ma swoje trzy podgatunki. Pierwszy to prawdziwy szampan, ten wytwarzany w rejonie Francji zwanym Szampanią. Fakt, że ma ono bąbelki zawdzięcza specjalnej technologii wytwarzania. Kolejny rodzaj to wina szampańskie. Są one produkowane tak samo jak oryginalne szampany, ale pochodzą z innych rejonów niż Szampania. Ostatnim typem są wina musujące, które są zwykłymi winami białymi lub czasami czerwonymi nasyconymi sztucznie dwutlenkiem węgla. To właśnie z tym alkoholem najczęściej mamy do czynienia. Niewiele ma on wspólnego z szampanem czy winem szampańskim, ale niewątpliwie jest tanim i powszechnie dostępnym substytutem. Niestety nie posiada cech szlachetnych trunków, ale na otarcie łez przynajmniej wygląda jak prawdziwy. Chociaż nie warto się nim zadowalać, dobrze choć raz w życiu spróbować prawdziwego szampana. Jest on drogi, ale na specjalne okazje naprawdę można się skusić.

paź 02 2010

Polskie wino…

Autor kategoria o winie,rodzaje win,winnice

Wino domowe

Ludzie miewają przeróżne pasje i hobby. Niektórzy na przykład parają się hobbystycznie produkcją alkoholu na domowy użytek. Mowa oczywiście o legalnej produkcji, bimbrownictwem zajmować się nie będziemy. Są tacy, którzy specjalizują się na przykład w nalewkach czy likierach. Jednak najwięcej osób zajmuje się produkcja domowego wina. Zwykle to wino niewiele ma wspólnego z winem, które można kupić w sklepie i którego podstawą są białe lub czerwone winogrona. Najczęściej wina domowej roboty to wina owocowe. Można do domowej produkcji wina użyć praktycznie wszystkich dostępnych polskich owoców. Robi się więc wina malinowe, truskawkowe, porzeczkowe, jabłkowe, a także agrestowe. Często też miesza się różne owoce. Są pewne ogólne zasady robienia domowego wina, ale tak naprawdę każdy hobbysta ma swoje sprawdzone receptury i swoje metody, którymi rzadko dzieli się z innymi. Chętnie natomiast chwali się uzyskanym efektem w postaci na przykład interesującego zapachu czy szczególnego bukietu smakowego.

Polskie winnice

Gdy myślimy o winnicach, najczęściej przychodzi nam na myśl Francja, a szczególnie Bordeaux. Pewnie też wymienimy takie miejsca jak Kalifornia, możemy też wspomnieć jakiś region we Włoszech lub Bułgarii. Rzadko jednak pierwszym krajem jaki nam przyjdzie do głowy będzie Polska. Faktem jest, że winnym potentatem jeszcze długo nie będziemy, ale mało kto wie, że i u nas są winnice. Nawet w znacznej liczbie, która pozwala na zrzeszanie się polskich producentów winogron. Są oni bardzo aktywni, ciągle uczą się od siebie nawzajem i od zagranicznych kolegów, którzy mają większe doświadczenie. Wiadomo, że polskie winogrona ze względu na klimat, w którym są uprawiane nie nadają się do produkcji każdego rodzaju wina. Natomiast w swojej klasie są naprawdę niezłe. Powstają z nich pyszne trunki, którym od czasu do czasu zdarza się nawet zdobyć jakąś nagrodę. Warto więc nie skupiać się tylko na Bordeaux i Szampanii, bo być może u siebie mamy coś równie godnego uwagi. W myśl porzekadła: cudze chwalicie…

Next »